Bültene Katıl!

Dr. İlker Günyeli'den en yeni haberler ve duyurular için e-bültene abone olun!

Bebeğiniz ve Siz

İyi Baba Olmanın Sırları

BABALARIMIZ İÇİN ÖNERİLER…

İYİ BABA OLMANIN SIRLARI??

Yapmanız gerekenler son derece basit; çocuğunuza duygusal olarak destek olmak, ona daha fazla vakit ayırmak ve ondan kopmamak bunlardan bazıları. Peki ya diğerleri….

1. Aktif olun

Babalar insiyatif almaya başlamazlarsa, hiçbir zaman çocuklarının hakettikleri yetiştirme sorumluluklarını ele geçiremezler. Eşinizin ağlayan veya altını ıslatmış bebeğinizi kollarınızdan almasına izin vermek yerine, Sanırım bu işin üstesinden gelebilirim veya Endişelenmene gerek yok. Birbirimize alışıyoruz işte gibi gerçekten istekli olduğunuzu anlayabileceği sözler söyleyin. Ayrıca eşinizin yardımını istemekte de bir sakınca yoktur. Birbirinizden yararlanabileceğiniz farklı bakış açılarınız olabilir.

2. Daha fazla pratik yapın

Eşinizin bu kadar şeyi sihir yaparak öğrendiğini düşünmeyin. O da bebek yetiştirmeyle ilgili herşeyi, hayatta öğrendiği diğer şeyler gibi tekrar tekrar yaparak öğrendi. Çocuğunuza daha fazla vakit ayırarak sizde bu konuda tecrübeli hale gelebilirsiniz. Baba olmaya hazır değilseniz, yardım istemekten çekinmeyin. Çocuk yetiştirme konusunda babalara kurs veren programlara katılabilirsiniz. Bu kurslara çocuk doğduktan sonra katılma gibi bir zorunluluk yoktur.

3. Çocuklarınızla birlikteyken farklı şekilde gurur duyun

Erkekler ve kadınlar çocuklarından farklı etkilenirler. Erkekler fiziksel ***olarak etkilenirken, kadınlar duygusal ve sosyal anlamda stres yaşarlar. Kimsenin size, kadınların çocuklara yaklaşımının sizin çocuğunuza olan yaklaşımınızdan daha önemli olduğunu söylemesine izin vermeyin. Babaların çocuk yetiştirmedeki rolü, çocuklara korku ve heyecan gibi duygularını kontrol altında tutmayı öğrettiğinden çok önemlidir. Fiziksel olarak aktif olan babaların çocukları, diğer çocuklara göre daha başarılı ve popüler olurlar.

4. Çocuğunuza duygusal açıdan da destek olun

Baba- çocuk ilişkisinde fiziksel etkileşim önemli olduğu gibi, duygusal açıdan çocuğunuza destek olmanızda bir diğer önemli noktadır. Erkekler duygularını bastırmazlarsa, çocuklarıyla aralarında empati kurabilirler. Çocuklarının hislerini daha iyi anladıktan sonra onlara yardım etmek daha kolay olacaktır.

5. Eş olun, yardımcı değil

Geçmiş senelerdeki yardımcı baba kavramı ne kadar popüler olsa da, artık insanlar bu anlayışı kabul etmiyor. Erkekler, çocuklarının yetiştirilmesine dahil olmak istiyorlarsa, ev ve çocuğun sorumluluklarına tamamen paylaşımcı bir yaklaşım sergilemelidirler.

6. Haftasonlarınız haricinde de çocuğunuza vakit ayırın

Daha etkin bir baba olmak için, çocuğunuzu etkileyen günlük kararların alınmasında da fikir belirtin. Herşeyi eşinize bırakmanız demek, çocuğunuzun hayatına anlam veren küçük ayrıntıları kaçırmak demektir. Çocuklarının günlük rutinlerinde bulunamayan babalar, hassas ve etkin bir baba olmanın koşulu olan nüansları hiçbir zaman öğrenemezler.

7. Eşinize saygı gösterin

Etkin bir baba olmak demek; eşinizin, ailenizin birarada kalmasını sağlayan uğraşlarının farkına varmak ve sizin yetişemediğiniz durumlarda aldığı kararlara saygı duymaktır. Aile aktivitelerinizi planlayabileceğiniz bir sistem oluşturmaya çalışın. Çocuğunuzun bu plan dahilinde büyümesini sağlayın.

8. İletişim ihtiyaçlarının farkında olun

Eşiniz çocuk yetiştirme rolünü sizinle birlikte yapmakta isteksiz davranıyorsa, bunu kişisel almamaya çalışın. Ona bu işi gerçekten yapmak ve paylaşmak istediğinizi anlaması için biraz zaman verin.

9. Yasal haklarınızı öğrenin

Anayasa da yapılan değişiklikler ve alınan yeni kararlar, babalara ev ve iş hayatlarını dengelemeleri için daha fazla hak tanıyor. Daha ilgili bir baba olduğunuzu kanıtlamak için bunu bir avantaj olarak kullanabilirsiniz.

10. Ayrılık veya boşanma durumunda çocuklarınızdan kopmayın

Boşanan erkeklerin yüzde 15 inden az bir kısmı, çocuklarının bakımına yardımcı oluyor. Babalarının ilgilenmediği çocukların çoğunun hayatı düşkırıklıkları ve çalkantılarla geçiyor. Boşandıktan sonra da aktif bir baba olmanın yolları mevcut. Bu konuda yapmanız gereken en önemli şey çocuğunuzla iletişimi kesmemek. Onu sıklıkla aramaya ve görüşmeye devam etmelisiniz. Çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanları daha anlamlı kılmaya çalışmalışsınız. Boşanma tartışmalarında çocuğunuzu piyon olarak kullanmaktan sakınmalısınız. Eşler, boşandıktan sonra da çocuklarının daha mutlu ve sağlıklı bir hayata sahip olmalarını sağlamak için yardımlaşmalı ve birbirlerine destek olmalıdırlar..

İlker Günyeli

İlker Günyeli

About Author

03/ 07/1973 ANKARA DOĞUMLUYUM. İLKOKULU ANKARA İLTEKİN İLKOKULU; ORTAOKULU CEBECİ ORTAOKULU VE LİSEYİ ANKARA LİSESİNDE OKUDUM. 1991 YILINDA GAZİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİNİ KAZANDIM VE 1997 YILINDA OKUL 7.Sİ OLARAK MEZUN OLDUM. 1998’DE DR. ZEKAİ TAHİR BURAK KADIN SAĞLIĞI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE UZMANLIK EĞİTİMİME BAŞLADIM. 2002 YILINDA İHTİSASIMI TAMAMLAYARAK SIRASI İLE MAMAK 13 NOLU AÇS-AP MERKEZİNDE GÖREV YAPTIM VE ASKERLİK HİZMETİMİ 2004 YILINDA GÜLHANE ASKERİ TIP AKADEMİSİ KADIN DOĞUM KLİNİĞİNDE “UZMAN TABİP ASTEĞMEN” OLARAK YAPTIM.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Bebeğiniz ve Siz Gebelik

Gebelik Döneminde Beslenme

Gebelik; kadın, kocası, ailesi, varsa evdeki diğer çocuklar için önemli ve özel bir dönemdir.  Duygusal dalgalanmaları artmıştır. Bebeğin gelişimi, doğumu,
Bebeğiniz ve Siz Doğum ve Doğum Sonrası Problemler

Postpartum Hüzün & Depresyon & Psikoz

Hormonal durumdaki dengesizliğin depresyonu ya da manik-depresif durumu tetiklediği bilinmektedir. İşte doğum sonrası depresyonu da bunlardan biri… Kadına, kendini dünyanın