Bültene Katıl!

Dr. İlker Günyeli'den en yeni haberler ve duyurular için e-bültene abone olun!

Gebelik ve Sigara

SİGARANIN BAĞIMLILIK ETKİSİ EROİNDEN DAHA FAZLA

SİGARANIN BAĞIMLILIK ETKİSİ EROİNDEN DAHA FAZLA

Sigaranın bağımlılık yapıcı etkisi eroinden bile fazla olup sigaradaki nikotin, ciddi bağımlılık yapan bir maddedir, insanları çok erken yaşlardan itibaren etkisi altına almaktadır. Sigaraya başlamada en önemli aktivatör, reklamdır. Çocuğun çevresi ve özellikle aile büyüklerinde görmesi ve özenmesi yaklkaşık %75 oranında sigaraya başlama nedenidir.

İnsanların sigaraya erken yaşlarda başladığı ve yaş aldıkça yaşlandıkça sigarayı bırakmanın zorlaştığı belirtilirken, Ergenlik ve maalesef günümüzde daha erken çocukluk döneminde sigaraya başlayan kişiler, hayatları boyunca bağımlı olma riski taşırlar. 2 adet sigarayı tam olarak bitiren kimselerde bağımlılık yüzde 85 civarındadır. Kısacası bir kere başlayınca bir daha zor bırakılan bu korkunç alışkanlık, her yıl giderek artan rakamlarda can almaktadır.

SİGARA DİĞER UYUŞTURUCULARA BASAMAK OLMAKTADIR

Sigara bağımlılığı, gençler üzerinde kısa ve uzun vadede, birçok sağlık sorununu beraberinde getirir.

Sigara diğer uyuşturuculara İLK basamak olup, uyuşturucu kullanan bireylerin hemen tamamında sigara öyküsüne rastlanılmaktadır. Ayrıca sigara alışkanlığı olan gençlerin büyük bir kısmı içki de kullanmaktadır. Sigara içmeyen gençlere göre 8 kat daha fazla uyuşturucu kullanma riski taşımaktadırlar. Sigara içen kişilerin akciğerleri görevlerini tam olarak yapamazlar. Sigaraya ne kadar erken başlanırsa akciğerler o kadar çabuk fonksiyon kaybına uğrayacaktır, akciğer kanseri riski de aynı oranda artacaktır. Esrar bağımlılığı da tıpkı sigara gibi psişik bağımlılık yapar. Ve bunlardan birinin olması diğerine başlama riskini de arttırmakta ve kolaylaştırmaktadır. Kişi bir üst bağımlılığı daha kolay tolere edebilmektedir. Sigara içmeyen bir kişinin direkt uyuşturucuya başlaması oldukça nadir bir olaydır.

Prof. Dr. İlker GÜNYELİ

İlker Günyeli

İlker Günyeli

About Author

03/ 07/1973 ANKARA DOĞUMLUYUM. İLKOKULU ANKARA İLTEKİN İLKOKULU; ORTAOKULU CEBECİ ORTAOKULU VE LİSEYİ ANKARA LİSESİNDE OKUDUM. 1991 YILINDA GAZİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİNİ KAZANDIM VE 1997 YILINDA OKUL 7.Sİ OLARAK MEZUN OLDUM. 1998’DE DR. ZEKAİ TAHİR BURAK KADIN SAĞLIĞI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE UZMANLIK EĞİTİMİME BAŞLADIM. 2002 YILINDA İHTİSASIMI TAMAMLAYARAK SIRASI İLE MAMAK 13 NOLU AÇS-AP MERKEZİNDE GÖREV YAPTIM VE ASKERLİK HİZMETİMİ 2004 YILINDA GÜLHANE ASKERİ TIP AKADEMİSİ KADIN DOĞUM KLİNİĞİNDE “UZMAN TABİP ASTEĞMEN” OLARAK YAPTIM.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Gebelik ve Sigara

Sigara, Çağımızın Vebası

DİKKAT !!!!! ÖLÜYORSUNUZ… NE MUTLU BANA VE BENİM GİBİ OLABİLENLERE Kİ BEN SİGARA DÜŞMANIYIM !! SAĞLIKÇILAR!!!! BU KONUDA HERKEZDEN DAHA DUYARLI
Gebelik ve Sigara

Sigarayı Bırakma Merkezleri

SİGARAYI BIRAKMA MERKEZLERİ SİGARAYI BIRAKMA MERKEZLERİ   IQS Merkezleri   IQS İSTANBUL IQS Nişantaşı Adres : Valikonağı Cad. No. 171