Bültene Katıl!

Dr. İlker Günyeli'den en yeni haberler ve duyurular için e-bültene abone olun!

Bebeğiniz ve Siz

Bebeğinizin Cinsiyetini Seçebilir Misiniz?

2 erkek kardeş tabii ki bir kız kardeş ister! Sadece 2 çocuk istiyorsanız neden biri kız, diğeri erkek olmasın? Bebeğinin cinsiyetini seçebilmek
hemen hemen tüm aileler için önemli aslında. Bu nedenle sizler için dünyada var olan yöntemleri derlemek istedik. Yöntemleri başarı oranları, güvenilirlikleri, maliyetleri gibi kriterlere göre değerlendirmeye çalıştık. İşte önde gelen yöntemler:

Bebeğinizin Cinsiyetini Seçmek? Yöntemi
Nasıl Satın Alabilirsiniz?

Bebeğinizin Cinsiyetini Seçmek

2 erkek kardeş tabii ki bir kız kardeş ister! Sadece 2 çocuk istiyorsanız neden biri kız, diğeri erkek olmasın? Bebeğinin cinsiyetini seçebilmek hemen hemen tüm aileler için önemli aslında. Bu nedenle sizler için dünyada var olan yöntemleri derlemek istedik. Yöntemleri başarı oranları, güvenilirlikleri, maliyetleri gibi kriterlere göre değerlendirmeye çalıştık. İşte önde gelen yöntemler:

 

1. BabyChoice Yüksek başarı yüzdesi, güvenilir ve ekonomik

İsviçre deki Materna Laboratuarlarının 1996 yılından beri Japonyadan ABD ye kadar birçok ülkede temsilcilikleri aracılığı ile dağıtımını yaptığı başarılı, pratik ve ekonomik bir yöntem.

BabyChoice yöntemi 15 yılı aşkın bir bilimsel çalışmanın ürünü. Bilimsel incelemeler sırasında yapılan denemelerden yüzde 98,7 oranında olumlu sonuç alınmış. Metot halka açıldıktan sonra yüzde 90 oranında başarı görülmüş. Dünya çapında yılda 2000 e yakın aile yöntemden yararlanıyor. Üstelik herhangi bir tıbbi müdahale söz konusu değil aileler kendileri uygulayabiliyor.

Bu yöntemin ülkemizde temsilciliği bulunuyor. Başvuru için öncelikle bir form dolduruyorsunuz ve 395USD lik ödemenizi Türkiye temsilcisi 21. Yüzyıl Ürünleri Ltd. Şti ne yapıyorsunuz. Formunuz İsviçre ye iletiliyor ve burada yalnız size özel cinsiyet seçimli bir takvim hazırlanıyor. Bir yıllık bu takvimde istediğiniz cinsiyetten bebeğe hamile kalabileceğiniz ortalama 70 özel gününüz işaretli oluyor.

Bundan sonra yapmanız gereken, işaretli günlerden birinde hamile kalmak. İşin diğer bir güzel yanı tüm dünyada %100 para iade garantisi olması. Şirket bunu, metodun başarı oranını tam olarak takip edebilmek için sağlıyor. Dünya genelinde %90 larda olan başarı oranı ülkemizde %96.7 olarak gerçekleşmiş. Bu durum ailelerimizin uygulamada daha dikkatli olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Daha fazla bilgi bilimsel temelleri ve sipariş için : www.babychoice-tr.com (Türkçe site)
Başarı oranı :YÜKSEK
Bilimsel Yanı :YÜKSEK
Pratiklik :YÜKSEK
Maliyet:YÜKSEK
Sağlıklı :YÜKSEK

Firmaya kolay e-mail yollamak için tıklayın

2. Microsort Orta başarı yüzdesi, bilimsel ve pratik değil

Lazer ışınları ve komplike DNA formülleri kullanarak sperm ayrıştıran bir cihaz düşünün. ABD deki Genetic and IVF Enstitüsünün geliştirdiği bu yöntem kız bebek olmasını sağlayan X kromozomu taşıyan spermlerle erkek bebek olmasını sağlayan Y kromozomu taşıyanları birbirinden ayırıp elde edilen ayrılmış spermleri suni döllenme yöntemi ile anne adayına yerleştirerek gerçekleştiriliyor. Ayrıştırma işlemi çok zor olduğu için kız bebek için ayrıştırma oranı %88 ve şu ana kadar kız isteyen 325 aileden 295 inin dileği gerçekleşmiş. Erkekte ise oran daha düşük. Ayrıştırma oranı %73 ve erkek isteyen 51 aileden 39 unun dileği gerçekleşebilmiş. Gebelik oranları ise uygulama başına hayli düşük uygulama başına %16,6 gebelik sağlanabilmiş. 1452 uygulamada 242 gebelik elde edilmiş.

DNA lar ile böyle oynanmasının tam etkileri bilinmediği için risk faktörü taşıyor. Ülkemizde uygulanmıyor sadece ABD de. Toplam maliyeti gebelik için uğraşılmasıyla doğru orantılı olarak değişiyor. Ortalama 8,000 USD civarı. Genetik hastalıkları olanlar için tavsiye ediliyor.

Daha çok bilgi için www.microsort.com

Başarı oranı :ORTA
Bilimsel Yanı:YÜKSEK
Pratiklik :DÜŞÜK
Maliyet :YÜKSEK
Sağlıklı:DÜŞÜK

3. Shettles Metodu Başarı yüzdesi belirsiz ancak bedava ve pratik

Landrum Shettles adlı bir doktorun 2 yıl kadar önce ortaya attığı bir savın denemesi basit ve ücretsiz olması nedeniyle halk arasında kabul görmesi sonucu metotlar arasında geçiyor. Dayandığı nokta X kromozomu taşıyan spermlerin Y kromozomu taşıyanlara göre daha yavaş yüzmesi ve daha dayanıklı olması. Yumurtlama dönemindeki yapılacak bir zamanlama ile seçmeye çalışılan cinsiyetteki spermlere avantaj sağlamaya çalışıyorsunuz.

Buna göre erkek çocuk için yumurtlamaya en yakın zamanda cinsel birleşme yapılmalı. Böylece hızlı Y kromozomu taşıyan spermler yumurtaya çabuk ulaşabilir. Kız çocuk içinse yumurtlamadan 3 ila 5 gün önce cinsel birleşme yapılıyor ve sonra bir daha yapılmıyor. Böylece Y kromozomu taşıyan spermler ölüyor ve geriye X kromozomu taşıyan daha dayanıklı spermler kalıyor.

Bu yöntemle ilgili olarak yapılan çok az sayıda bilimsel araştırma doğruluğunu kanıtlayamamış. Hatta 90 ların başında bir Japon bilim adamları grubu iddia edilenin tersinin %60 oranında daha doğru olduğu sonucuna varmış. Yani hiçbir şekilde güvenilir değil. Ancak cinsiyet seçimi sizin için o kadar da önemli değilse denemesi bedava!
Başarı oranı :DÜŞÜK
Bilimsel Yanı:DÜŞÜK
Pratiklik:YÜKSEK
Maliyet :YÜKSEK
Sağlıklı :YÜKSEK

4. Whelan Metodu: Başarı yüzdesi belirsiz ancak bedava ve pratik

Whelan, Shettles ın tam tersini söylüyor yani Shettles ın kız bebek için söylediklerini Whelan erkek bebek için erkek bebek için söylediklerini kız bebek için söylüyor.

Metotla ilgili olarak yapılan bir bilimsel araştırma yok ancak Whelan metodunun erkek bebekte %68, kız bebekte %56 oranında geçerli olduğunu söylüyor.
Başarı oranı:DÜŞÜK
Bilimsel Yanı :DÜŞÜK
Pratiklik :YÜKSEK
Maliyet :YÜKSEK
Sağlıklı :YÜKSEK

5. Diyet Metodu Başarı yüzdesi belirsiz, sağlıksız ancak düşük maliyetli

Doktor Joseph Stolkovski anne adayının yiyip içtiklerinin bebeğin cinsiyetine etki ettiğini söylüyor. Yaptığı çalışmaya göre gebelikten en az 6 hafta önce başlanacak potasyum ve sodyum içeriği zengin besin (et, balık, sebze, çikolata, tuz gibi) diyeti erkek çocuk ihtimalini artırıyor.

Aynı şekilde kalsiyum ve magnezyum içeriği zengin olan besinler (süt, peynir, tuzsuz fındık fıstık, fasulye, tahıllar) ile yapılacak diyet kız çocuk olma olasılığını artırıyor.

Bilimsel açıklaması iyonik faktör denilen fenomen. Bu besinler vücudun elektrik yükünü yapılan diyete göre+ veya – yönünde etkiliyor ve X veya Y kromozomu taşıyan spermler de farklı elektrikler yüklü olduğu için örneğin X kromozomu taşıyan spermler itilirken Y kromozomu taşıyanlar çekiliyor yumurtaya.

Aslında minimum 6 haftalık bir diyet bile bir anne adayı için çok sağlıksız ve hem bebek hem de anne adayı için riskli. Gebeliğin kaç ayda gerçekleşeceği belli olmadığı için diyet uzadıkça uzayabilir. Vücutta kalsiyum eksikliği olan bir anne adayının erkek bebeğe hamile kalsa bile bu bebeğin oluşturması gereken kemik yapısını destekleyememe durumu var. Kız bebek içinse benzer başka riskler söz konusu.

Aslında yöntemin teorisi yukarıda söz ettiğimiz Babychoice un teorisini destekliyor. BabyChoice un söylediği şey ise bu seçimi yumurtanın zaten bazı özel günlerde doğal olarak elektriklenerek yaptığı.
Başarı oranı:DÜŞÜK
Bilimsel Yanı:DÜŞÜK
Pratiklik:YÜKSEK
Maliyet:DÜŞÜK
Sağlıklı :YÜKSEK

6. PDG Metodu Başarı yüzdesi %100, ancak çok pahalı

Son zamanlarda geliştirilen Preimplantation Genetic Diagnosis yöntemiyle rahimde gelişmekte olan embriyonun buradan çıkartılıp bir hücresinin alınarak incelendikten sonra genetik probleminin olup olmadığı anlaşılabiliyor.

İşte bu sırada cinsiyeti de anlaşılabiliyor ve istenen cinsiyetteyse rahme geri döndürülüyor ve değilse donduruluyor veya çocuğu olmayan bir çifte veriliyor veya ölmeye terk edilebiliyor.

İnsani olmayan yönü nedeniyle birçok sağlık kuruluşunda yöntemin cinsiyetle ilgili kısmı uygulanmıyor. Birçok ülkede zaten yasal değil. Çok pahalı olabiliyor ve rahme geri yerleştirilme işleminin belli bir riski var.
Başarı oranı:YÜKSEK
Bilimsel Yanı:YÜKSEK
Pratiklik :DÜŞÜK
Maliyet:YÜKSEK
Sağlıklı:YÜKSEK

İlker Günyeli

İlker Günyeli

About Author

03/ 07/1973 ANKARA DOĞUMLUYUM. İLKOKULU ANKARA İLTEKİN İLKOKULU; ORTAOKULU CEBECİ ORTAOKULU VE LİSEYİ ANKARA LİSESİNDE OKUDUM. 1991 YILINDA GAZİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİNİ KAZANDIM VE 1997 YILINDA OKUL 7.Sİ OLARAK MEZUN OLDUM. 1998’DE DR. ZEKAİ TAHİR BURAK KADIN SAĞLIĞI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE UZMANLIK EĞİTİMİME BAŞLADIM. 2002 YILINDA İHTİSASIMI TAMAMLAYARAK SIRASI İLE MAMAK 13 NOLU AÇS-AP MERKEZİNDE GÖREV YAPTIM VE ASKERLİK HİZMETİMİ 2004 YILINDA GÜLHANE ASKERİ TIP AKADEMİSİ KADIN DOĞUM KLİNİĞİNDE “UZMAN TABİP ASTEĞMEN” OLARAK YAPTIM.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Bebeğiniz ve Siz Gebelik

Gebelik Döneminde Beslenme

Gebelik; kadın, kocası, ailesi, varsa evdeki diğer çocuklar için önemli ve özel bir dönemdir.  Duygusal dalgalanmaları artmıştır. Bebeğin gelişimi, doğumu,
Bebeğiniz ve Siz Doğum ve Doğum Sonrası Problemler

Postpartum Hüzün & Depresyon & Psikoz

Hormonal durumdaki dengesizliğin depresyonu ya da manik-depresif durumu tetiklediği bilinmektedir. İşte doğum sonrası depresyonu da bunlardan biri… Kadına, kendini dünyanın