Bültene Katıl!

Dr. İlker Günyeli'den en yeni haberler ve duyurular için e-bültene abone olun!

Gebelikte Ultrasound

FETAL BEYİNDE KOROİD PLEXUS KİSTLERİ

KOROİD PLEXUS KİSTLERİ

KOROİD PLEXUS KİSTLERİ, FETAL BEYNİN İÇERİSİNDE BULUNAN BEYİN OMURİLİK SIVISININ ÜRETİMİNİ SAĞLAYAN, “KOROİD PLEXUS”LAR İÇERİSİNDE, ULTRASON İLE TESPİT EDİLEN HİPOEKOİK KİSTİK YAPILARDIR.

GENEL POPÜLASYONDA BULUNMA SIKLIĞI % 2-3 CİVARINDADIR. EN POPÜLER SORUNLARDAN BİRİ OLAN TRİZOMİ 21 (DOWN SENDROMU) OLGULARI İLE BU KİSTLERİN KLİNİK İLİŞKİSİ YOKTUR. BİRARADA BULUNMALARI İSE TAMAMEN TESADÜFTÜR. AKSİNE TRİZOMİ 18 DENİLEN(EDWARD’S SENDROMU) 18. KROMOZOMUN 3 ADET OLDUĞU VAKALARDA 1/3 ORANINDA YANİ YÜKSEK SIKLIKTA GÖZLENİR. KOROİD PLEKSUSU TESPİT EDİLEN VAKALARDA TRİZOMİ 18 SIKLIĞI 1/374 CİVARINDADIR.(META-ANALİZ SONUCU)

KOROİD PLEXUS KİSTLERİNİN, BAŞKA ANOMALİLERLE BİRLİKTE OLMADIĞI YANİ ,İZOLE OLDUĞU VAKALARDA BU KİSTLERİN VARLIĞI EK SORUN TEŞKİL ETMEZ VE KLİNİK ÖNEMİ YOKTUR. DİĞER KROMOZOMAL HASTALIKLARDA EK BULGU OLARAK KARŞIMIZA ÇIKABİLİRLER.
BU KİSTLERİN AYNI ANDA BEYNİN 2 TARAFINDA OLMASININ,SAYISININ YADA BÜYÜKLÜĞÜNÜN ANOPLOİDİ(KROMOZOM SAYI DÜZENSİZLİKLERİ) İLE DE İLİŞKİSİ YOKTUR. HASTANIN BİLGİLENDİRİLMESİ GEREKEN KONU; BU KİSTLERİN % 95 VAKADA 26. GEBELİK HAFTASINA DEK KAYBOLACAKLARININ SÖYLENMESİ VE TESPİT EDİLDİKLERİNDE “GENETİK SONOGRAFİ” YE YÖNLENDİRİLEREK EK ANOMALİLERİN VARLIĞININ ARAŞTIRILMASI GEREKTİĞİDİR.
PROF.DR. İLKER GÜNYELİ

WWW.DRILKERGUNYELI.COM

İlker Günyeli

İlker Günyeli

About Author

03/ 07/1973 ANKARA DOĞUMLUYUM. İLKOKULU ANKARA İLTEKİN İLKOKULU; ORTAOKULU CEBECİ ORTAOKULU VE LİSEYİ ANKARA LİSESİNDE OKUDUM. 1991 YILINDA GAZİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİNİ KAZANDIM VE 1997 YILINDA OKUL 7.Sİ OLARAK MEZUN OLDUM. 1998’DE DR. ZEKAİ TAHİR BURAK KADIN SAĞLIĞI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE UZMANLIK EĞİTİMİME BAŞLADIM. 2002 YILINDA İHTİSASIMI TAMAMLAYARAK SIRASI İLE MAMAK 13 NOLU AÇS-AP MERKEZİNDE GÖREV YAPTIM VE ASKERLİK HİZMETİMİ 2004 YILINDA GÜLHANE ASKERİ TIP AKADEMİSİ KADIN DOĞUM KLİNİĞİNDE “UZMAN TABİP ASTEĞMEN” OLARAK YAPTIM.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Gebelikte Ultrasound

AYRINTILI ULTRASON

İdeal bir gebelik takibinin en önemli aşamalarından birisi de gelişmekte olan bebeğin tüm organ ve oluşumlarının detaylı bir şekilde incelendiği
Gebelikte Ultrasound

GEBELİKTE ULTRASON TAKİPLERİ VE JİNEKOLOĞUNUZDAN BEKLEMENİZ GEREKENLER?

GEBELİK SÜRESİNCE BELLİ ARALIKLARLA ULTRASON İNCELEMESİ GEREKMEKTEDİR. BAZI AVRUPA ÜLKELERİNDE GEBELİK BOYUNCA 2 YADA EN ÇOK 3 KEZ USG ÖNERİLMEKLE