Bültene Katıl!

Dr. İlker Günyeli'den en yeni haberler ve duyurular için e-bültene abone olun!

Cinsel Hastalıklar

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR

BİLDİĞİMİZ GİBİ DÜN VE BUGÜN CİNSEL YOL İLE BULAŞAN HASTALIKLAR GELİŞMİŞ VE GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER İÇİN HER ZAMAN SORUN OLMUŞTUR. BERABERİNDE MADDİ VE MANEVİ SORUNLARIDA BİRLİKTE GETİREN BU ENFEKSİYONLAR GENEL OLARAK STD(SEXUALLY TRANSMİTTED DISEASE) OLARAK ADLANDIRILIRLAR.
BU MAKALEDE BU HASTALIKLAR HAKKINDA ÖZET BİLGİLER VERMEK GEÇİŞ YOLLARI HAKKINDA BİLGİ EDİNDİRMEYİ AMAÇLADIM. CİNSEL YOLLLA BULAŞAN HASTALIKLARIN BAŞLICALARI

HEPATİTLER(HEPATİT B VE C)
AİDS(HİV VİRÜSÜ)
SİFİLİZ(T. PALLİDUM=KONDİLOMA LATA)
BEL SOĞUKLUĞU(GONORE: N. GONORRHEA)
TRİKOMONAS VAJİNALİS
BAKTERİYEL VAJİNOZİS
VULVOVAJİNAL KANDİDİAZİS
KLAMİDYA TRACHOMATİS
MİKOPLAZMA HOMİNİS
UREAPLAZMA UREALYTİCUM
GENİTAL WARTS(=KONDİLOMA AKÜMİNATA=HPV VİRÜSÜ)
GENİTAL UÇUK(HSV-2)
MOLLUSCUM KONTAGİOSUM(POX VİRÜSÜ) VS SAYILABİLİR.

BU ENFEKSİYON AJANLARI KORUNMASIZ CİNSEL İLİŞKİ İLE TAŞIYICI YADA HASTA KİŞİDEN DİĞER KİŞİLERE BULAŞABİLMEKTEDİR.BULAŞMA SIKLIKLARI VE ORANLARI AJANIN VİRÜLANSI İLE (HASTALIK YAPMA GÜCÜ) DOĞRUDAN İLİŞKİLİDİR. ÖRNEĞİN HEPATİT B VİRÜSÜNÜN VİRÜLANSI AİDS VİRÜSÜNDEN; BİLİNENİN AKSİNE YAKLAŞIK 30 KAT DAHA FAZLADIR.
BU KONUDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ŞEY BU ENFEKSİYONLARDA “LOKOMOTİF ETKİ”NİN VARLIĞIDIR. YANİ BU AJANLARDAN BİRİSİNE RASTLANILIRSA AYNI YOLU KULLANAN ENFEKSİYON AJANLARI DA AYNI ANDA BULAŞMIŞ OLABİLİR. BU SEBEPLE HASTA VE CİNSEL PARTNERİNE GENİŞ ÇAPLI OLARAK DEĞERLENDİRME YAPILMALIDIR. KADINLARDA ÖZELLİKLE SEMPTOMATİK OLAN BU ENFEKSİYONLAR ERKEKLERDE GENELLİKLE ASEMPTOMATİKTİR( BU NEDENLE PARTNERİNDE ENFEKSİYON RASTLANAN ERKEKLER KENDİSİNDE ENFEKSİYON OLMA İHTİMALİNİ VE TEDAVİYİ REDDEDEBİLİR.) STD HASTALIKLARINDAN B. VAJİNOZİS VE KANDİDA DIŞINDAKİLER DE( BİZ BUNLARA DA EŞ TEDAVİSİ VERİYORUZ)EŞ TEDAVİSİ, HASTALIĞIN NÜKSÜNÜ ÖNLEMEK AÇISINDAN GEREKLİ OLMAKTADIR.
HASTA HEKİME GENELLİKLE VAJİNAL AKINTI YADA DIŞ DUDAKLARDA DEĞİŞİK ŞEKİL VE BOYUTLARDA CİLT LEZYONLARI İLE BAŞVURMAKTADIR.BU KONUDA TECRÜBELİ BİR GÖZ, HER NEKADAR LEZYONUN MAKROSKOPİSİNDEN HASTALIĞIN TANISINI KOYABİLMEKTE İSE DE LEZYONDAN PUNCH BİYOPSİ YAPMAK VE VAJİNAL AKINTIDAN STANDART KÜLTÜR İLE KLAMİDYA VS KÜLTÜRLERİ DE ALINMALIDIR. BUNUNLA DA YETİNMEYİP HASTADAN VE PARTNER(LER)İNDEN SEROLOJİK(KAN TAHLİLLERİ) ANALİZLER YAPILMALIDIR..AYRICA ANAMNEZDE HASTANIN RİSK DURUMU BELİRLENMELİDİR( MESLEĞİ,YAŞI, SOSYOEKONOMİK DURUMU,CİNSEL EĞİLİMLERİ VS) UYGUN VE KALİTELİ LABORATUARLAR İLE YAPILAN MİKROBİYOLOJİK ANALİZLERLE, ETKEN MİKROORGANİZMA BELİRLENEREK UYGUN VE GÜNCEL TEDAVİ PROTOKOLÜ HASTAYA VE PARTNER(LER)İNE UYGULANMALIDIR. SAPTANAN MİKROORGANİZMA SAĞLIK BAKANLIĞININ BİLDİRİMİ ZORUNLU HASTALIKLAR GRUBUNDA İSE MUTLAKA ULUSAL VERİ BANKASI İÇİN BAKANLIĞA DURUM BİLDİRİLMELİDİR.GÜNÜMÜZDE EN POPÜLER STD AJANI GENİTAL SİĞİLLER OLUP HER KADIN YILDA BİR SMEAR TESTİ YAPTIRMALIDIR. SMEAR TESTİNDE HPV ENFEKSİYONU SAPTANABİLİR(SMEAR TESTİ İLK CİNSEL İLİŞKİDEN 3 YIL SONRA YAPILMAYA BAŞLANIR. 3 KEZ ÜSTÜSTE NEGATİF GELMESİ DURUMUNDA 2-3 YILDA BİR YAPILABİLİR. 65 YAŞINA DEK SMEAR ALINMASI ÖNERİLMEKTEDİR.HPV ENFEKSİYONU SIKLIĞI TOPLUMDA % 1 DİR.. KANSER YAPAN TÜRLERİ BULAŞTAN SONRA 15-20 YIL İÇİNDE KANSER YAPMA RİSKİNE SAHİPTİR.GÜNÜMÜZDE BİLİNEN 130’UN ÜZERİNDE TİPİ MEVCUTTUR.BUNU ÖNLEMEK İÇİN PİYASAYA AŞILAR(GARDASİL) SÜRÜLMÜŞTÜR.

SAYGILARIMLA…

Yrd.Doç.Dr.ilker GÜNYELİ

İlker Günyeli

İlker Günyeli

About Author

03/ 07/1973 ANKARA DOĞUMLUYUM. İLKOKULU ANKARA İLTEKİN İLKOKULU; ORTAOKULU CEBECİ ORTAOKULU VE LİSEYİ ANKARA LİSESİNDE OKUDUM. 1991 YILINDA GAZİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİNİ KAZANDIM VE 1997 YILINDA OKUL 7.Sİ OLARAK MEZUN OLDUM. 1998’DE DR. ZEKAİ TAHİR BURAK KADIN SAĞLIĞI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE UZMANLIK EĞİTİMİME BAŞLADIM. 2002 YILINDA İHTİSASIMI TAMAMLAYARAK SIRASI İLE MAMAK 13 NOLU AÇS-AP MERKEZİNDE GÖREV YAPTIM VE ASKERLİK HİZMETİMİ 2004 YILINDA GÜLHANE ASKERİ TIP AKADEMİSİ KADIN DOĞUM KLİNİĞİNDE “UZMAN TABİP ASTEĞMEN” OLARAK YAPTIM.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Cinsel Hastalıklar Haberler

KADIN VE ERKEK İNFERTİLİSİNDE ANTİOKSİDAN İLAÇLARIN ETKİSİ

İnfertilite 1 yıl boyunca, haftada en az 3 kez cinsel ilişkiye rağmen gebe kalınamaması durumudur.  Tüm toplumda infertilite oranı %15’ler
Cinsel Hastalıklar Doğum Kontrol Gebelik

Gebe kalmak için Cinsel İlişki Sıklığı

Gebe kalmak için cinsel birlesme zamanlaması, sıklığı ve tekniği Çiftlerin( özellikle erkeklerin) programlanmis ( 3 gün iliski yok sonra gün