Bültene Katıl!

Dr. İlker Günyeli'den en yeni haberler ve duyurular için e-bültene abone olun!

Cinsel Hastalıklar Doğum Kontrol Gebelik

Gebe kalmak için Cinsel İlişki Sıklığı

Gebe kalmak için cinsel birlesme zamanlaması, sıklığı ve tekniği

Çiftlerin( özellikle erkeklerin) programlanmis ( 3 gün iliski yok sonra gün veya gün asiri iliski gibi) cinsel iliski rejimlerine uymasi, ne zaman ve nasıl ilişkiye girileceğinin söylenmesi sıkıcı ve asiri strese neden olabilen bir olaydir. Bu yüzden herhangi bir yöntemle yumurtlama tespit edildiginde kadinin erkege bu durumu açiklamadan, dogal ve duygusal bir ortam yaratarak yapilan cinsel birlesme GEBELİK açısından daha basarili olabilir.

Mekanik ve zorlayici program ve iliski perhizlerinin disina çikarak sosyal ve psikolojik sikintilari azaltmak oldukça önemli faydalar saglayabilir. Önemli olan herşeyden önce çiftlerin kendini rahat ve mutlu hissetmeleridir.

Rahim ağzının (serviks) rolü
Serviksin (Rahim ağzı) yapısı spermler için hem bir geçis yolu, bir sperm rezervuarı olmasi nedeniyle daha fazla spermin vajen içerisinde depolanmasına yardımcı olur. Gebelik şansını arttırmak için, herhangi bir cinsel iliskiden sonra kadının yataktan hemen kalkmaması en bilinen önerilerdendir. Bosalmadan hemen sonra meni mat, yapiskan, sümüksü bir kitle iken 15-30 dakika içinde akiskan, berrak bir sivi halini alir.Likefaksiyon (sulanma) denilen bu olaydan sonra daha çok sperm meni içerisinden ayrilip vajinadan rahim agzindaki mukusa , oradan da tüplere dogru hareket etmektedir. Tüpler ortalama 10 cm olup, sperm yaklaşık olarak BİR HÜCRE OLMASINA KARŞIN dakikada yarım cm kadar hozla ilerleyebilir. Bu nedenle yumurtaya ya da döllenmenin olduğu ampulla kısmına ulaşması ortalama 20-30 dk alır.

Cinsel iliski sonrasi yarim saat kadar kalça yükseltilerek (altına yastık vs konarak) yatmak akillica bir davranistir. Ancak bunun gerekli olmadigini bildiren pek çok bilimsel arastirma sonuçlari da vardir.Herseye ragmen çocuk isteyen bir kadinin,  yarim saat kadar sirt üstü yatmasinin hiç bir zarari yoktur.

Kayganlastırıcılar ve ağız salgıları
Bazi çiftler cinsel iliskiyi kolaylastirmak için vajinayi kayganlastiran jel ve kremler kullanirlar. Ama bu maddeler spermler için zararli olabilir.

Çiftler gebelik istedikleri dönemlerde bunlari kullanmamalidirlar. Özellikle kadinda vajinal kuruluk varsa cinsel iliskinin olabilmesi için kayganlastirici kullanmak bir zorunluluk olabilir.Bu durumda vajinal pH ‘yi bozmayan su bazlı jeller kullanilmalidir.

Oral seks ile bölgede yer alan agiz salgilari spermi öldürebileceginden çocuk istegi ile yapilan bir cinsel birlesmede oral seks önerilmez.

Cinsel ilişki zamanı ile bebeğin cinsiyeti arasındaki ilişki
X kromozomu tasiyan spermlerin Y kromozomu tasiyan spermlerden daha yavas, uzun ve agir oldugu bilinmektedir. X kromozomu tasiyan spermler Y kromozomu tasiyan spermlerden daha uzun sürede yumurta hücresine ulasmaktadir.Bu nedenle bebegin cinsiyetinin belirlenmesinde cinsel iliski zamani önemlidir.

Eger kiz çocuk istiyorsaniz ovulasyon gününden (iyi belirlenmis olmalidir) 3-4 gün önce cinsel iliskide bulunmalisiniz. Daha sonra iliskiye girmeyerek yumurta tam çatladigi zaman etrafinda daha çok sayida X kromozomlu spermlerin olmasi saglanabilir. Erkek çocuk istiyorsaniz 9. günden itibaren ovulasyon gününe kadar iliskiye girmeden beklemeli ve tam yumurtlama gününde cinsel iliskide bulunmalisiniz. Böylece hizla yumurtaya ulasan daha çok sayidaki Y kromozomlu spermlerin yumurtayi dölleme sansi daha çok olacaktir.

Tüm bunlar olasiligi artiran uygulamalardir. Ancak her zaman basarili olmasi beklenmemelidir. Cinsiyetin kesin olarak belirlenmesi için her iki tür kromozomun döllenme öncesi boyalarla ayirt edilerek , mikroenjeksiyon ile yumurta içine verilmesi veya tamami ayni tür kromozomlardan olusan bir grup spermle yumurtanin bir arada tutulmasiyla olabilir.Bu uygulamalar dünyanin pek çok ülkesinde doganin ve insan soyunun dengesini bozabilecegi için kabul görmemekte ahlaki bulunmamaktadir.

KAYNAK: ANONİM

İlker Günyeli

İlker Günyeli

About Author

03/ 07/1973 ANKARA DOĞUMLUYUM. İLKOKULU ANKARA İLTEKİN İLKOKULU; ORTAOKULU CEBECİ ORTAOKULU VE LİSEYİ ANKARA LİSESİNDE OKUDUM. 1991 YILINDA GAZİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİNİ KAZANDIM VE 1997 YILINDA OKUL 7.Sİ OLARAK MEZUN OLDUM. 1998’DE DR. ZEKAİ TAHİR BURAK KADIN SAĞLIĞI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE UZMANLIK EĞİTİMİME BAŞLADIM. 2002 YILINDA İHTİSASIMI TAMAMLAYARAK SIRASI İLE MAMAK 13 NOLU AÇS-AP MERKEZİNDE GÖREV YAPTIM VE ASKERLİK HİZMETİMİ 2004 YILINDA GÜLHANE ASKERİ TIP AKADEMİSİ KADIN DOĞUM KLİNİĞİNDE “UZMAN TABİP ASTEĞMEN” OLARAK YAPTIM.

You may also like

Doğum ve Doğum Sonrası Problemler Gebelik Haberler

EVDE PLANLI DOĞUM

PLANLI EVDE DOĞUM Yazar: Prof. Dr. İlker GÜNYELİ Giriş Planlanmış evde doğum, günümüzde halen tartışmalı bir konudur. Amerikan Jinekoloji ve
Gebelik Haberler

SEZARYEN SONRASI VAJİNAL DOĞUM (SSVD) SAYIMIZ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR!

SEZARYEN SONRASI VAJİNAL DOĞUM (SSVD) , SON ZAMANLARDA POPÜLARİTESİ ARTAN VE SADECE BELİRLİ MERKEZLERDE UYGULANABİLEN VAJİNAL DOĞUM ŞEKLİDİR. EN AZ