Bültene Katıl!

Dr. İlker Günyeli'den en yeni haberler ve duyurular için e-bültene abone olun!

Doğum Kontrol Doğum ve Doğum Sonrası Problemler Gebelik Kürtaj

DOĞUM SONRASI DÖNEM VE KONTRASEPSİYON

GEBELİĞİNİ TAMAMLAMIŞ YADA GEBELİĞİNİN SONUNA GELMİŞ BAYANLARDA, DOĞUMDAN SONRA YENİ BİR GEBELİĞİN ÖNLENMESİ ÖNEMLİ BİR SORUN VE MERAKTIR…NEYLE KORUNACAĞIZ? DÜŞÜNCESİ;

BU AMAÇLA DOĞUM SONRASI LOHUSALARIN NEYLE VE NASIL KORUNMALARI GEREKTİĞİNİN BİLGİSİNİ VERMEYE ÇALIŞACAĞIM BU MAKALEDE…
ÖNCELİKLE BİLİNMESİ GEREKEN ŞUDUR Kİ; YENİ DOĞUM YAPMIŞ ANNELERİN POSTPARTUM İLK 6 HAFTASINA LOHUSALIK (PUERPERİUM) ADI VERİLİR. HALK ARASINDA SÖYLENEN “LOHUSANIN BİR AYAĞI MEZARDADIR” TABİRİ ÇOK DA YANLIŞ SAYILMAZ ASLINDA. GERÇEKTEN GEBELİK BOYUNCA BÜTÜN REZERVLERİNİ, GÜCÜNÜ, KANINI, BESİN MADDELERİNİ, KALSİYUMUNU VS BEBEĞİ İÇİN HARCAMIŞTIR ANNE. BU NEDENLE HEM GEBELİK SIRASINDA HEM DE ERKEN POSTPARTUM DÖNEMDE ANNE; FİZİKSEL VE MENTAL OLARAK DESTEKLENMELİDİR. ZİRA DOĞUM SONRASI HÜZNÜ VE DEPRESYONU DENİLEN PSİKOLOJİK PROBLEMLER DE LOHUSAYI BEKLEYEN ÖNEMLİ SORUNLARDIR. ÇÜNKÜ BU BAĞLAMDA SAĞLIĞIN TANIMINI HATIRLARSAK: “KİŞİNİN YALNIZ BEDENEN DEĞİL RUHEN DE TAM İYİLİK HALİDİR” SAĞLIK…
BU NEDENLE ÖZELLİKLE EŞİ VE YAKIN ÇEVRESİ AÇISINDAN ÇOK ZOR GEÇMİŞ BİR GEBELİK SÜRECİ VE ZOR GEÇECEK BEBEK BÜYÜTME DÖNEMİ,UYKUSUZLUKLAR, ANEMİ (GENEL TOPLUMDAKİ ORANI %75 DİR) DURUMLARINA BAĞLI HALSİZLİK ,YORGUNLUKLAR HEP ÜSTÜSTE EKLENECEKTİR. DESTEK İLERİ DERECEDE ÖNEM ARZEDECEKTİR BU DÖNEMDE.
LAKTASYON DÖNEMİNDE DİYETİSYENLER NORMALDEN ÇOK DAHA FAZLA KALORİ İLAVE ETMEKTEDİRLER LOHUSALARIN DİYETİNE. ÇÜNKÜ, ANNE KARNINDA İKEN, GÖBEK KORDONUNDAN ALINAN BESİNLER, ŞİMDİ DE SÜT YOLUYLA ANNEDEN ÇEKİLMEKTE VE ANNE ZAYIF DÜŞÜRÜLMEKTEDİR. DOLAYISIYLA REPLASMAN YANİ YERİNE KOYMA DA HAD SAFHADA OLMALIDIR.
KORUNMA YÖNTEMLERİNE GELİNCE; ERKEN POSTPARTUM DÖNEMDE “LÖŞİ” DENİLEN LOHUSA AKINTILARI, BİR SÜRE DEVAM EDER VE EŞ ZAMANLI OLARAK RAHİM KENDİSİNİ TOPLAMAYA VE ESKİ HALİNE GELMEYE ÇALIŞIR. LİTERATÜRDE POSTPARTUM İLK 1,5 AYDAN ÖNCE EMZİREN ANNELERDE GEBELİĞE RASTLANILMAMIŞTIR. ANCAK BU DÖNEMDEN SONRA, ANNEYE VE BEBEĞE ZARARI OLMAYAN YÖNTEMLERE MUTLAKA GEÇİLMELİDİR. HALK ARASINDAKİ YAYGIN KANI OLAN “SÜT KORUR” MANTIĞINA UYULMASI, BERABERİNDE BİR ÇOK GEREKSİZ KÜRTAJI GETİRMEKTEDİR.
BU AMAÇLA 2. AYDAN SONRA RİA(SPİRAL) UYGUN BİR YÖNTEMDİR.(HORMONLU YADA BAKIR ) YA DOĞUMDAN HEMEN SONRA YA DA 2. AYDAN SONRA TAKILMASI ÖNERİLMEKTEDİR. HORMON SALGILAMAYAN MEKANİK BİR YÖNTEM OLMASI NEDENİYLE TERCİH EDİLEBİLECEK BİR YÖNTEMDİR RİA. DİĞER BİR YÖNTEM İSE 150 MG MEDROKSİ PROGESTERON ASETAT( DEPO PROVERA) İÇEREN 3 AYLIK İĞNE YÖNTEMİDİR. SADECE GEBELİK HORMONU İÇERMESİ NEDENİYLE EMZİREN ANNELERDE GÜVENLE KULLANILABİLEN KORUYUCULUĞU OLDUKÇA FAZLA OLAN ETKİN BİR YÖNTEMDİR. ARD ARDA 3-4 SEFER YAPILDIĞINDA , İLAÇ KESİLSE BİLE 9 AYA KADAR GEBELİĞE ENGEL OLABİLMEKTEDİR. 2 YILDAN FAZLA SÜREYLE KULLANIMI ÖNERİLMEMEKTEDİR. DİĞER METODLAR OLARAK ,BARİYER METODLAR( VAJİNAL SPERMİSİDLER, SERVİKAL(BAYAN KONDOMU) KONDOM,ERKEK KONDOMU,JEL, KÖPÜKLER) VE İMPLANON (YENİ PİYASAYA ÇIKAN RADYOOPAK FORMU NEXPLANON) ADI VERİLEN SOL KOLA TAKILAN PROGESTERONLU İMPLANT SİSTEMİ DE LOHUSA DA KONTRASEPTİF AMAÇLI KULLANILABİLİR.
DOĞUM KONTROL HAPLARI VE AYLIK İĞNE (MESİGYNA) GİBİ ÖSTROJEN İÇEREN UYGULAMALAR ANNE SÜTÜNDEN BEBEĞE GEÇMESİ NEDENİYLE ERKEN POSTPARTUM DÖNEMDE UYGUN DEĞİLDİR VE TERCİH EDİLMEMELİDİR.
SAYGI VE SEVGİLERİMLE…

Prof. Dr. İlker GÜNYELİ

İlker Günyeli

İlker Günyeli

About Author

03/ 07/1973 ANKARA DOĞUMLUYUM. İLKOKULU ANKARA İLTEKİN İLKOKULU; ORTAOKULU CEBECİ ORTAOKULU VE LİSEYİ ANKARA LİSESİNDE OKUDUM. 1991 YILINDA GAZİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİNİ KAZANDIM VE 1997 YILINDA OKUL 7.Sİ OLARAK MEZUN OLDUM. 1998’DE DR. ZEKAİ TAHİR BURAK KADIN SAĞLIĞI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE UZMANLIK EĞİTİMİME BAŞLADIM. 2002 YILINDA İHTİSASIMI TAMAMLAYARAK SIRASI İLE MAMAK 13 NOLU AÇS-AP MERKEZİNDE GÖREV YAPTIM VE ASKERLİK HİZMETİMİ 2004 YILINDA GÜLHANE ASKERİ TIP AKADEMİSİ KADIN DOĞUM KLİNİĞİNDE “UZMAN TABİP ASTEĞMEN” OLARAK YAPTIM.

You may also like

Doğum ve Doğum Sonrası Problemler Gebelik Haberler

EVDE PLANLI DOĞUM

PLANLI EVDE DOĞUM Yazar: Prof. Dr. İlker GÜNYELİ Giriş Planlanmış evde doğum, günümüzde halen tartışmalı bir konudur. Amerikan Jinekoloji ve
Gebelik Haberler

SEZARYEN SONRASI VAJİNAL DOĞUM (SSVD) SAYIMIZ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR!

SEZARYEN SONRASI VAJİNAL DOĞUM (SSVD) , SON ZAMANLARDA POPÜLARİTESİ ARTAN VE SADECE BELİRLİ MERKEZLERDE UYGULANABİLEN VAJİNAL DOĞUM ŞEKLİDİR. EN AZ