KENDİ KENDİNİZE AYLIK MEME MUAYENESİ

KENDİ KENDİNİZE AYLIK MEME MUAYENESİ

 

Her ay aynı günlerde, memelerinizin görünüşünde veya hissedilişinde herhangi bir anormalliğin mevcut olup olmadığını kontrol edin.

– Yumru, herhangi bir sertlik ya da deride kalınlaşma veya çukurlaşma olup olmadığına bakın. Herhangi bir değişiklik farkediyorsanız bunu doktorunuza bildirin. Düzenli olarak doktorunuza meme muayenesi yaptırın ve mamografi çektirmeniz gerekip gerekmediğini sorun.

Duşta:

Sağ kolunuzu kaldırın. Sol elinizin parmak uçlarıyla sağ göğsünüzün her tarafını yoklayın.Herhangi bir kitle yada cilt değişikliğini hissedebilmek için elinizi nazik hareketlerle hareket ettirin. Sonra sol kolunuzu kaldırın ve sağ elinizle sol göğsünüzü muayene edin.

Meme kanseri ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları

Aynanın Önünde:

Kollarınızı iki yana sarkıtın. Göğüslerinizde akıntı, kırışma, çukurlaşma ve cilt dokusunda değişiklik gibi alışılmadık bir durum olup olmadığını inceleyin. Ellerinizi başınızın arkasında kavuşturun ve göğüslerinizin şekilleri ve kenarlarında bir değişiklik olup olmadığını araştırın. Her iki meme ucunuzu yavaşça sıkın ve akıntı olup olmadığına bakın.

Meme sağlığınız için dört adım

Sırtüstü Yatarken:

Sırtüstü yatın, sol omzunuzun altına bir yastık koyun ve sol kolunuzu başınızın altına yerleştirin. Sağ elinizle sol göğsünüze nazik, ancak basınçlı bir şekilde dokunmaya başlayın.
Koltuk altınızdan başlayarak göğsünüzün altına kadar inin, sonra parmaklarınızı biraz yana doğru hareket ettirin ve tekrar yukarıya oğru çıkın. Tüm meme bölgesinin dokunarak incelenmesini tamamlayana dek yukarı aşağı şekilde yaptığınız bu hareketleri sürdürün.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın