Kemikler & Meme Kanseri

Kemikler & Meme Kanseri

KEMİKLER:

ÜREME DÖNEMİNDE KADINLARDA KEMİK DORUK KİTLESİ 30 YAŞ CİVARINDA OLUŞMAKTA VE BUNDAN SONRA YAVAŞ YAVAŞ AZALMAKTADIR. YILLIK KAYIP % 1 CİVARINDADIR. OYSA MENOPOZ SONRASI ESTROJEN EKSİKLİĞİNDE BU KAYIP % 2-3 LERE ÇIKMAKTADIR Kİ BU 10 YILDA % 20-30 KEMİK KAYBI DEMEKTİR. YANİ ERKEN BAŞLANAN HRT TEDAVİSİ İLE BU KAYIPLAR ÖNEMLİ ORANDA AZALTILABİLMEKTE AYNI ZAMANDA KORONER HASTALIKLARA KARŞIDA KORUMA DEVAM ETMEKTEDİR TIPKI MENOPOZ ÖNCESİ DÖNEMDE OLDUĞU GİBİ… MAALESEF ONCA YARARA RAĞMEN KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE KADINLARIMIZ KORKUTULMAKTA,IZDIRAPLI Bİ YAŞAMA TERKEDİLMEKTEDİRLER.

MEME KANSERİ:

MEME KANSERİ BİR KADININ ÖMRÜ BOYUNCA 1/9 ORANINDA YAKALANACAĞI BİR DURUMDUR YANİ 9 KADINDAN BİRİ MEME KANSERİNE YAKALANMAKTADIR. BU DURUM HORMON TEDAVİSİNDEN BAĞIMSIZDIR. HORMON TEDAVİSİ BU RİSKİ 100000 DE 35 ORANINDA ARTTIRMAKTADIR Kİ İLK 7 YILIN GÜVENLİ OLDÜĞÜ BİR ÇOK ÇALIŞMADA BİLDİRİLMİŞTİR. YANİ HRT NİN İLK 7-10 YILINDA MEME KANSERİNE ETKİSİ YOKTUR YADA YOK DENECEK KADAR AZDIR DİYEBİLİRİZ. KADINLARIMIZIN ÖLÜM SEBEPLERİ ARASINDA İSE 4-5. SIRALARDADIR. YANİ KADINLARIMIZ HRT’YE BAĞLI MEME KANSERİNDEN DEĞİL KALB HASTALIKLARI, KEMİK ERİMESİNE BAĞLI KALÇA KIRIKLARI,RAHİM,RAHİM AĞZI KANSERLERİ NEDENİYLE ÖLMEKTEDİRLER DAHA ÇOK BU NEDENLE UZMAN ELLERDE GEREKLİ TAHLİL VE TETKİKLER YARDIMIYLA,İYİ BİR AİLE ÖYKÜSÜ VE HİKAYE ALINMASI İLE BİREYSEL BAZDA HRT KULLANILMASINI ÖNERMEKTEYİM. YAPILAN ARAŞTIRMALARDA GÖRÜLMÜŞTÜR Kİ KADINLARDA SPONTAN (KENDİLİĞİNDEN) GELİŞEN MEME KANSERLERİ İLE HRT’YE BAĞLI OLDUĞU DÜŞÜNÜLEN KANSERLER KARŞILAŞTIRILDIĞINDA 2. GRUPTAKİLERDE PROGNOZ(YAŞAM SÜRESİ) DAHA İYİDİR, DAHA AZ YAYILIM(metastaz) GÖSTERİRLER,KEMOTERAPİYE DAHA İYİ YANIT VEREN ESTROJEN RESEPTÖR POZİTİF(ER +) OLGULARDIR. YANİ HRT’YE BAĞLI KANSER ÇOK DAHA İYİ HUYLUDUR VE TEDAVİYE YANIT VERİR. OYSA DİĞER KANSER HRT ALMAYAN,TAKİPSİZ KADINLARDADIR,YILLIK TETKİKLERİ, YAPILMAYAN İHMAL EDİLMİŞ KADINLARDADIR VE BU NEDENLE ERKEN DÖNEMDE KANSERİ YAKALAMAK MÜMKÜN OLAMADIĞI İÇİN ÇOĞU HASTADA KANSER YAYILMIŞ VE TEDAVİYE YANITI DAHA AZ OLMAKTADIR.

ÖZETLE:

KADINLARIMIZ UZMAN ELLERDE, SIKI VE DÜZENLİ(YILDA BİR KEZ MAMOGRAFİ,2 YILDA BİR KEMİK DANSİTOMETRİ, 6 AYDA BİR KAN TAHLİLLERİ VE YILLIK SMEAR İLE) TAKİP EDİLEREK HORMON TEDAVİSİ ALABİLMEKTE, KALAN 1/3 ÖMÜRLERİNİ DAHA RAHAT ,DAHA İYİ UYUYARAK,SICAK BASMALARI,SİNİRLİLİK YAŞAMADAN,KEMİK ERİMESİ VE KORONER HASTALIK RİSKLERİ AZALTILARAK,BİR ÇOK HASTALIK ERKEN TEŞHİS EDİLDİĞİ İÇİN ERKEN TEDAVİ İLE DAHA HUZURLU,SIKINTISIZ VE MUTLU BİR HAYAT SÜREBİLİRLER. BUNUN İÇİN TEK YAPMANIZ GEREKEN DOKTORUNUZA GÜVENMENİZ VE BAHSETTİĞİMİZ TAKİBİ DOKTORUNUZDAN TALEP ETMENİZDİR. MUTLU,UZUN ÖMÜRLÜ YILLAR DİLİYORUM TÜM MENOPOZDAKİ TEYZELERİMİZE…

SAYGILARIMLA
PROF.DR.İLKER GÜNYELİ
www.ilkergunyeli.com

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın