Bültene Katıl!

Dr. İlker Günyeli'den en yeni haberler ve duyurular için e-bültene abone olun!

Haberler Kadın Hastalıkları Menopoz

Menopoz ve Kadın

Menopoz ve Kadın

Menopoz… Evet her kadının hayatının 1/3 ünün geçtiği bir dönemdir bu..  Ama maalesef hep ihmal edilir ve hep sıkıntılarla, hastalıklarla geçer. Kadın sanki mahkummuş; bu dönemin sıkıntılarını çekmek zorundaymış hisseder kendini.  Bu dönemde teyzedir, abladır, anne annedir, torun torba sahibidir.  Bir köşede oturur, o yaşlıdır, ona hizmet edilir, hürmet edilir. Yer yer acınır; sen bırak ben taşırım, sen dokunma ,yorma kendini vs

Hayatın dönemleri: oysa olaya şöyle bir bakalım lütfen, kadın ömrünün ilk 1/3 ünde bebektir, çocuktur, genç kızdır ve ergendir. Yani büyümüş okumuş, ders çalışmış, kendini yeni tanımaya başlamış ve ne olduğunu, nasıl geçtiğini pek anlamamıştır.. Orta 1/3 de ise kendi isteğiyle yada aile baskısı ile evlendirilmiş, evlenir evlenmez annesi, kayınvalidesi ve çevresi tarafından çocuk için yoğun bir baskı başlamıştır artık…

İlk çocuk dünyaya gelir, telaşlar başlar, geceler uykusuz geçer, iş hayatı ev hayatı cinsel hayat ve ilişkiler yeni ve zor bir şekil almıştır artık. 15-45 yaş arası dönem yani reprodüktif(üreme) dönemi de bu şekilde geçmiştir artık.. Ama kadın bu zamana kadar iş, güç, çoluk-çocuk derken yine bir şey anlamamıştır hayattan..

Evet konumuzda bu noktadan sonra başlıyor, çünkü kadının tabiri caizse “ununu eleyip astığı” dönem olan menopoz başlamıştır. Türkiye’de menopoz yaşı 48, dünyada da 51 yaş civarındadır. Kadının yoğun iş temposunu bıraktığı, çocuklarını yetiştirip evlendirdiği, torun sahibi olduğu, artık eşiyle ömrünün geri kalanını geçireceği 1/3 lük menopoz dönemi başlamıştır. Ancak bu seferde yakasını bırakmayan yeni olaylar cereyan etmektedir. Tam rahat edeceği dönemde sıcak basmaları, tepesinden kaynar suların boşalması, uykusuzluklar, sabah dayak yemiş gibi dinlenemeden ve uykusunu alamadan uyanmalar, sinirlilik, sağa sola çatmalar, kalp kırmalar, eşiyle cinsel sorunlar vs. Başlamıştır.

Menopozun tanımı ve yanlış bilinenler: sevgili okurlar, yani hayatın en güzel geçmesi gereken istirahat evresinde kulaktan dolma bilgiler, eş dost önerileri ile bu tür problemler de çaresi olduğu halde doruğa çıkmaktadır. Önce menopozun herkes tarafından yanlış bilinen yönlerini açıklayarak menopozu tanımlayalım, menopoz; herkesin bildiği gibi adetlerin kesildiği bir süreç değildir. Mesela erken yaşta myomlar nedeniyle rahimi(uterus) alınmış bir kadın adet görememektedir ancak menopozda değildir. Yani menopoz kısaca yumurtalıkların tükendiği andır. Yani bir süreç değildir!! Kadın yumurtaları bittikten sonra artık kadınlık hormonu olan estrojeni üretemez ve estrojen eksikliği semptomları denen az önce bahsettiğimiz şikayetler ortaya çıkar.

Ben menopozdayım sözü de yanlıştır, çünkü menopoz olmuş bitmiştir. Ben menopoza girdim 2 yıl önce sözü daha doğrudur, artık menopoz sonrası dönem (postmenopoz) başlamıştır. Estrojen eksikliği , kadını 15-45 yaşlar arasında koruyan ve erkekten şanslı kılan bu kalkanı kaldırmıştır artık. Kadın şu an koroner hastalık açısından erkekten 3 kat daha risklidir ki postmenopozal dönemde(pmd) en sık ölüm nedeni kalp hastalıklarıdır, sanıldığı gibi meme kanseri değil. Oysa kadınlar bu korku yüzünden hormon replasman tedavisini almayı ret etmiyorlar mıydı?? Koroner hastalık, rahim kanseri, serviks (rahim ağzı) kanseri, kemik erimesi(osteoporozis) daha sık görülen durumlardır. Kadınların korkulu rüyası gibi gösterilen hormon tedavisi, ve bunun etkilerini araştıran çalışmalar sürekli yapılmakta, tıp camiası da her yeni çalışmada o yöne bu yöne savrulmakta, dalgalanmaktadır. Fikirler her gün değişmekte ve ertesi gün eski fikirlere dönülebilmektedir. Burada önemli olan yayınların ne dediğinden ziyade tedavinin bireyselleştirilmesi gerektiğidir.

Menopoza güncel yaklaşımlar: günümüz güncel literatürü ve tıp dünyasının önde gelen merkezlerinin kabul ettiği yaygın görüşler şunlardır; hormon tedavisi eğer hastada bir kontrendikasyon (olumsuzluk) yoksa erken postmenopozdaki, sıcak basması, flushing, terleme gibi vazomotor şikayetlerde hrt (hormon replasman tedavisi) verilmesi gerektiği ve kalp hastalıklarından koruma amacıyla daha ileri yaşlarda hrt nin verilmemesi yönündedir. Bu amaçla değişik durumlara ve semptomlara hizmet eden onlarca ilaç bulunmaktadır elimizde.

Menopoz, tanım itibariyle son adetin üzerinden en az 1 yıl adetsiz dönem geçmesidir. 3-6 ayda bir düzensiz adet gören bayanlar menopozda değil, menopoz öncesi (premenopozal) dönemdedirler. Bu dönem 2-8 yıl arasında değişebilmektedir. Yanlış tanılar sebebiyle bazen menopoz hastası gibi yoğun tetkik ve tedavilere maruz kalmaktadırlar. Premenopozal dönemde hastaların sadece % 30 unda vazomotor semptomlar mevcuttur. Eğer bir hastada aşırı ara kanamalar, vazomotor semptomlar yoksa,hasta psikolojik olarak istemiyorsa (düzenli adet görme isteği) premenopozda tedavi gereksizdir!! Menopoza girdiği klinik ve biyokimyasal olarak kanıtlanmış hastalara elimizde bazal değerler olması amacıyla bir “kemik dansitometrisi” ,”meme filmi”; (mamografi), “biyokimyasal tetkikler” ve “smear alınması” (rahim ağzından sürüntü alınması olup parça alınmamakta ağrı, acı olmamaktadır) gerekmektedir. Hastanın mevcut durumuna kemik erimesine, meme profiline ve kan yağlarının düzeylerine göre değişmek kaydıyla bireysel tedavi planları titizlikle uygulanmalıdır. Yani 10 kere düşünüp bir kere ilaç yazılmalıdır.

Prof.Dr.İlker GÜNYELİ

İlker Günyeli

İlker Günyeli

About Author

03/ 07/1973 ANKARA DOĞUMLUYUM. İLKOKULU ANKARA İLTEKİN İLKOKULU; ORTAOKULU CEBECİ ORTAOKULU VE LİSEYİ ANKARA LİSESİNDE OKUDUM. 1991 YILINDA GAZİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİNİ KAZANDIM VE 1997 YILINDA OKUL 7.Sİ OLARAK MEZUN OLDUM. 1998’DE DR. ZEKAİ TAHİR BURAK KADIN SAĞLIĞI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE UZMANLIK EĞİTİMİME BAŞLADIM. 2002 YILINDA İHTİSASIMI TAMAMLAYARAK SIRASI İLE MAMAK 13 NOLU AÇS-AP MERKEZİNDE GÖREV YAPTIM VE ASKERLİK HİZMETİMİ 2004 YILINDA GÜLHANE ASKERİ TIP AKADEMİSİ KADIN DOĞUM KLİNİĞİNDE “UZMAN TABİP ASTEĞMEN” OLARAK YAPTIM.

You may also like

Haberler

CANAN KARATAYA PROF.DR. TEMEL YILMAZ HOCANIN AÇIK MEKTUBU

Yazıyı HABERTÜRK adresinden aşağıdaki linkten de okuyabilirsiniz. Habertürk web sitesinden okumak için tıklayınız SEVGİLİ Canan Hoca, Dün yine gebelik diyabetiyle
Haberler

ÖZGEÇMİŞ VE ESERLER LİSTESİ-UPDATE 10/08/2020

ÖZGEÇMİŞ VE ESERLER LİSTESİ ÖZGEÇMİŞ VE ESERLER LİSTESİ 1. Adı Soyadı: İlker GÜNYELİ 2. Doğum Tarihi: 03 Temmuz 1973 3. Ünvanı: Prof. Dr. (Atanma