GENİTAL SİĞİL ENFEKSİYONLARINDA GÜNCEL DURUM VE HPV AŞILARI

GENİTAL SİĞİL ENFEKSİYONLARINDA GÜNCEL DURUM VE HPV AŞILARI

 

GÜNÜMÜZDE EN POPÜLER STD AJANI GENİTAL SİĞİLLER OLUP ETKENİ HUMAN PAPİLLOMA VİRÜSÜDÜR(HPV) ISIYA DİRENÇLİ BİR VİRÜS OLUP GENOTİP SAYISI SON VERİLERLE BİRLİKTE 130′ LARA ÇIKMIŞTIR.TEK BULAŞMA YOLU CİNSEL YOL OLUP KONDOM BULAŞMAYI ÖNLEYEMEMEKTEDİR.TİP 16 VE 18 KANSER İLE EN ÇOK İLİŞKİLİ TİPLERDİR. HATTA KANSER İLE İLİŞKİLİ ENFEKSİYONLARIN % 54 ÜNDEN TEK BAŞINA TİP 16 SORUMLUDUR. BİLİNMESİ GEREKEN ŞUDUR Kİ; SERVİKS KANSERİ OLGULARININ % 99 UNDA HERHANGİ BİR HPV VİRÜSÜNÜN MEVCUT OLDUĞUDUR. YANİ KABUL GÖREN GÜNCEL KONSENSUS HPV’SİZ KANSER OLMAYACAĞIDIR.

KADININ VİRÜS İLE KARŞILAŞMA YAŞI DÜŞTÜKÇE, İMMÜN SİSTEM ZAYIFLADIKÇA,SİGARA İÇİMİ İLE KANSER RİSKİ ARTMAKTADIR. HPV VİRÜSÜ RAHİM AĞZI KANSERİ DIŞINDA AĞIZ,ANÜS,FARENX,PENİS,VULVA ,TONSİL KANSERLERİYLE DE İLİŞKİLİ BULUNMUŞTUR. AVRUPADA İLK DEFA KARŞILAŞMA YAŞI 13’E DÜŞMÜŞTÜR. DÜNYADA 630 MİLYON ENFEKTE KİŞİ MEVCUTTUR. BUNA BAĞLI OLARAKTA 720 BİN KİŞİDE RAHİM AĞZI KANSERİ TESPİT EDİLMEKTEDİR.. ENFEKSİYON GEÇİRİLDİĞİNDE TEKRARLAMA ORANI %5-64 ARASINDADIR. HPV BULAŞTIKTAN SONRA % 95 KİŞİDEN VÜCUT DİRENCİ İLE ATILIR(ERADİKE EDİLİR) PERSİSTE KALIRSA 7-15 YILA KADAR ENFEKSİYON KALICI OLABİLİR.
HPV ENFEKSİYONU SIKLIĞI TOPLUMDA % 1 DİR.. KANSER YAPAN TÜRLERİ BULAŞTAN SONRA 9-15 YIL İÇİNDE KANSER YAPMA RİSKİNE SAHİPTİR.HER KADIN YILDA BİR SMEAR TESTİ YAPTIRMALIDIR. SMEAR TESTİNDE HPV ENFEKSİYONUNUN HÜCRE DEĞİŞİKLİKLERİ(KOİLOSİTLER) SAPTANABİLİR (SMEAR TESTİ İLK CİNSEL İLİŞKİDEN 3 YIL SONRA YAPILMAYA BAŞLANIR. 3 KEZ ÜSTÜSTE NEGATİF GELMESİ DURUMUNDA 2-3 YILDA BİR YAPILABİLİR. 65 YAŞINA DEK SMEAR ALINMASI ÖNERİLMEKTEDİR. )BU ENFEKSİYONU ÖNLEMEK İÇİN PİYASAYA ÇEŞİTLİ AŞILAR SÜRÜLMÜŞTÜR. BU AMAÇLA İKİLİ, DÖRTLÜ VE GÜNÜMÜZDE DOKUZLU AŞILAR MEVCUTTUR.
MADEM Kİ HPV VİRÜSÜNÜN SERVİKS KANSERİ İLE İLİŞKİSİ KESİN OLARAK BİLİNİYOR, ÖYLEYSE HPV AŞILARI İLE SERVİKS KANSERİ ARTIK ÖNLENEBİLİR BİR KANSER TÜRÜ OLARAK GÖRÜLMELİDİR. MEVCUT AŞILAR ÖZELLİKLE 16-23 YAŞLARI ARASINDA(EN ERKEN 9 YAŞINDA VE ORTALAMA 13-26 YAŞLAR ARASINDA YAPILABİLİR)ANCAK SON BİLGİLERDE AŞI İÇİN ÜST SINIR TAM OLARAK VERİLEMEKLE BİRLİKTE 45 YAŞINA KADAR UYGULANABİLECEĞİ BELİRTİLMEKTEDİR. YİNE DE BİLİNMESİ GEREKEN , BU AŞININ PROFİLAKTİK(ÖNLEMSEL) BİR AŞI OLDUĞU, ETKEN İLE KARŞILAŞMADAN MÜMKÜN OLDUĞUNCA ERKEN YAPILMASI GEREKTİĞİDİR. BUDA MUHTEMELEN AKTİF CİNSEL HAYATTAN ÖNCE OLMALIDIR. ANCAK KANIMCA, KİŞİDE GENİTAL LEZYON YANİ BULAŞ MEVCUTSA BİLE,ETKENİN TİPİ(HPV GENOTİP TAYİNİ) BELİRLENEREK,ŞAYET SAPTANAN VİRÜS, AŞIDAKİ VİRÜS TİPLERİNDEN DEĞİLSE,AŞI HALA FAYDALI OLABİLİR. ÇAPRAZ REAKSİYON DENİLEN ETKİYLE DE DİĞER BAZI VİRÜSLERDEN DE KİŞİ BU YOLLA KORUNABİLİR. MEVCUT AŞILAR,3 DOZ OLARAK(0-2-6. AYLAR) UYGULANMAKTADIR. PİYASADA İKİLİ(CERVARİX), DÖRTLÜ  VE DOKUZLU AŞILAR (GARDASİL) MEVCUTTUR .AMAÇ VİRÜS İLE KARŞILAŞMADAN, MÜMKÜN OLDUĞUNCA ERKEN BU AŞININ UYGULANMASIDIR. MEVCUT SAĞLIK SİSTEMİNDE DEVLET TARAFINDAN ÖDENMEMEKTEDİR.TOPLAM MALİYETİ 750 YTL(TEK DOZU 230 YTL) CİVARINDADIR. AŞI KİŞİYİ TÜM HPV TİPLERİNDEN KORUMAZ. SADECE KANSEROJEN TİPLERİ BELİRGİN OLARAK ÖNLER. EN AZ 5 YIL KADAR KORUYUCUDUR.. GENİTAL LEZYONLAR TESPİT EDİLDİĞİNDE KİŞİDEN VE PARTNERİNDEN PUNCH BİOPSİ İLE LEZYON ALINIP “HPV VİRÜS TİPLEMESİ” YAPILMALIDIR. BU KİŞİNİN GELECEĞİ HAKKINDA DAHA İYİ YORUM YAPABİLMEMİZİ SAĞLAR. DAHA SONRA DEĞİŞİK TEDAVİ YÖNTEMLERİYLE LEZYONLAR ALINIP NÜKSÜ ÖNLENMEYE ÇALIŞILIR. TEDAVİ PARTNERLE BİRLİKTE YAPILMALI, DİĞER STD(CİNSEL YOLLA BULAŞAN AJANLAR) AJANLARIDA ARAŞTIRILARAK EN UYGUN GÜNCEL TEDAVİLERLE ,TEDAVİ EDİLMELİDİR.

SAYGILARIMLA
Prof.Dr.ilker GÜNYELİ

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

Bir cevap yazın