FETAL BEYİNDE KOROİD PLEXUS KİSTLERİ

FETAL BEYİNDE KOROİD PLEXUS KİSTLERİ

KOROİD PLEXUS KİSTLERİ

KOROİD PLEXUS KİSTLERİ, FETAL BEYNİN İÇERİSİNDE BULUNAN BEYİN OMURİLİK SIVISININ ÜRETİMİNİ SAĞLAYAN, “KOROİD PLEXUS”LAR İÇERİSİNDE, ULTRASON İLE TESPİT EDİLEN HİPOEKOİK KİSTİK YAPILARDIR.

GENEL POPÜLASYONDA BULUNMA SIKLIĞI % 2-3 CİVARINDADIR. EN POPÜLER SORUNLARDAN BİRİ OLAN TRİZOMİ 21 (DOWN SENDROMU) OLGULARI İLE BU KİSTLERİN KLİNİK İLİŞKİSİ YOKTUR. BİRARADA BULUNMALARI İSE TAMAMEN TESADÜFTÜR. AKSİNE TRİZOMİ 18 DENİLEN(EDWARD’S SENDROMU) 18. KROMOZOMUN 3 ADET OLDUĞU VAKALARDA 1/3 ORANINDA YANİ YÜKSEK SIKLIKTA GÖZLENİR. KOROİD PLEKSUSU TESPİT EDİLEN VAKALARDA TRİZOMİ 18 SIKLIĞI 1/374 CİVARINDADIR.(META-ANALİZ SONUCU)

KOROİD PLEXUS KİSTLERİNİN, BAŞKA ANOMALİLERLE BİRLİKTE OLMADIĞI YANİ ,İZOLE OLDUĞU VAKALARDA BU KİSTLERİN VARLIĞI EK SORUN TEŞKİL ETMEZ VE KLİNİK ÖNEMİ YOKTUR. DİĞER KROMOZOMAL HASTALIKLARDA EK BULGU OLARAK KARŞIMIZA ÇIKABİLİRLER.
BU KİSTLERİN AYNI ANDA BEYNİN 2 TARAFINDA OLMASININ,SAYISININ YADA BÜYÜKLÜĞÜNÜN ANOPLOİDİ(KROMOZOM SAYI DÜZENSİZLİKLERİ) İLE DE İLİŞKİSİ YOKTUR. HASTANIN BİLGİLENDİRİLMESİ GEREKEN KONU; BU KİSTLERİN % 95 VAKADA 26. GEBELİK HAFTASINA DEK KAYBOLACAKLARININ SÖYLENMESİ VE TESPİT EDİLDİKLERİNDE “GENETİK SONOGRAFİ” YE YÖNLENDİRİLEREK EK ANOMALİLERİN VARLIĞININ ARAŞTIRILMASI GEREKTİĞİDİR.
PROF.DR. İLKER GÜNYELİ

WWW.DRILKERGUNYELI.COM

gebelik_ultrasound
gebelik_ultrasound

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın