Gebelikte Diş Sağlığı – Dişinizde çürük var mı?

Gebelikte Diş Sağlığı – Dişinizde çürük var mı?

Kadınlar özellikle gebe kalmadan önce mevcut diş problemlerini halletmelidirler. Sağlıklı dişlerle gebe kalarak, diş sağlığının gebelik üzerine olan etkilerinden korunmalıdırlar. Bu nedenle gebelik düşünen bayanlar önce mutlaka bir diş hekimini ziyaret etmelidirler.

Hamilelik sırasında, ağız florası ve ph’sı (yani ağız içi yapısı, doğal olarak zaten mevcut bazı bakteriler ile ağız içi asit-baz dengesi) ile hormonal yapı değişebilmektedir. Bu sebeple masum bir çürük derinleşebilmekte veya ihmal edilen bir kök ve kanal enfekte olabilmektedir. Bu da sonuçta hamilelik sırasında ağrılara, diş eti sorunlarına ve hatta iltihaplı diş eti şişkinliklerine neden olabilmektedir.

Ayrıca hamilelik dönemi bazı anneler açısından, iç bulantıları hatta kusmalarla geçebilmektedir. Mide asiditesi, ağız asit-baz dengesinden farklıdır. İşte tüm bu gerekçeler nedeni ile, ağız ve diş etlerinin de böyle bir hamileliğe hazır olması zorunludur.

Bebeğin ana rahminde tutunup gelişmeye başladığı ilk aylar çok daha önemli ve daha titizlikle davranılması gereken aylardır. Bilindiği gibi anne ile çocuk arasındaki tüm ilişki ve bağ,”göbek bağı” adı verilen bir atar-toplar damar sistemi ile sağlanmaktadır. Diş hekimleri çoğu zaman, içinde vazo-konstrüktör ajan içeren anestezi iğnelerini yapmaktayız. İşte bu da, çocuğu besleyen göbek bağlantısındaki damarlarında büzülmesine neden olabilmekte ve hatta bilinçsizce yapılan bu iğneler, düşüklere dahi neden olabilmektedir. İşte bu önemli neden gereği, anneyi kontrol altında tutan kadın-doğum uzmanının bilgi ve onayı ile, diş hekiminin, içinde “damar büzücü ajanlar içermeyen” anesteziler kullanması tavsiye edilir.

Hamilelik sırasında doğal olarak sağlıklı olan diş etlerinde de kanamalar ve sağlıklı dişlerde de hassasiyetler oluşabilir. Bu durumda halen ülkemizde mevcut diş macunları ile dişler kuralına uygun fırçalanmalıdır. Hatta bu amaçla diş hassasiyeti için Sensodyne çeşitleri ve diş eti sorunları için Parodontax çeşitlerinin hamilelik dönemince oluşabilecek sorunlara karşı kullanılması uygun olacaktır.

Ayrıca hamilelik sırasında röntgen şualarının da bebeğe ve anneye olumsuz etkileri vardır. Bu sebeple eğer bir röntgen çekimi gerekiyor ise, bu amaca uygun üretilmiş “kurşun önlükler” anneye giydirilir. Ayrıca; daha düşük şua veren (ki şimdilerde bilgisayar aracılığı ile çekilen, RVG röntgen cihazları kullanılmalıdır.

Anne karnında gelişmeye başlayan bebek, tüm ihtiyaçlarını ana kaynak olan annesinden sağlamaktadır. Bebeğin kemik ve diş jermlerinin gelişimi için, kalsiyuma ihtiyacı vardır. Hamile bir kadının günlük kalsiyum ihtiyacı 1200 miligram kadardır. Bu da yaklaşık 1,5 litre süt veya muadili yoğurt-peynir ve kalsiyumca zengin gıda alınması anlamını taşır. Bunun muadili bir takviye tablet alınacak ise, bu kalsiyum tabletleri de doktor tavsiye ve gözetiminde yapılmalıdır.

Eğer yukarıdan beri anlatılanlara riayet edilmez ise, halk arasında yaygın anlayış; “Her hamilelik bir dişe mal oluyor” söylentisi gerçekleşebilir.
Çünkü: “Diş çürükleri sinüzit, bademcik iltihabı, romatizma, kemik erimesi, diyabet gibi önemli hastalıklara yol açıyor.”

Ağız ve diş sağlığının genel vücut sağlığıyla ilişkisi nedir?

– Kalp ve böbrek yetmezliği, şeker ve ülser gibi sistemik hastalıkların ağız sağlığıyla direk ilişkisi var. Dişeti hastalığı bulunanlarda koroner damar hastalıkları daha sık görülüyor. Gerektiği gibi yapılmayan ağız ve diş bakımı, sistemik hastalıkların tedavisini güçleştirebiliyor ya da hastalık nedeniyle oluşan bağışıklık sistemi zayıflaması, dişlerimizin kaybına yol açabiliyor. Özellikle iyi kontrol altında tutulmayan şeker hastalarında, ağız bakımının aksaması, ağız ve dişlerde dönüşü olmayan hasarlar yaratabilir. Bu durumun kandaki glikoz düzeyi kontrolünü zorlaştırıyor.

Diş ağrısı enfarktüs belirtisi bile olabiliyor öyle mi?

– Bazen de enfarktüs (kalp krizi) gibi önemli bir hastalık diş çürüğü zannedilir. Ağrı kesicilerle ağrı geçiştirilmeye çalışılırken, hasta hayatını kaybedebilir. Araştırmalara göre, enfarktüs ağrılarının yüzde 6’sı dişe vuruyor. Diş doktoru bunu hemen anlayabilir. Bu nedenle, hastalara diş ağrılarını kendi kendilerine geçirmeye çalışmaları asla önerilmiyor.

Başka hastalıklarla ilişkisi…

– Temizliği yapılmayan ve bakımına yeterince özen gösterilmeyen sağlıksız diş ve dişetleri vücutta enfeksiyon odağı oluşturması nedeniyle diğer doku ve organları da olumsuz etkiler. Diş çürüklerinin, sinüzit, bademcik iltihabı, romatizma, kemik erimesi, diyabet (şeker hastalığı), solunum sistemi, kalp hastalıkları ve sindirim sorunları gibi önemli hastalıklara yol açtığı biliniyor.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın